Montaż drzwi zewnętrznych - najważniejsze zasady
Powrót Blog

Montaż drzwi zewnętrznych - najważniejsze zasady

Montaż lub wymiana drzwi wejściowych to nie lada wyzwanie, szczególnie dla osób, które nigdy wcześniej nie przeprowadzały tego typu prac. Jeżeli posiadamy podstawową wiedzę, to niektóre rodzaje montażu możemy spróbować wykonać samodzielnie, zgodnie z instrukcją producenta. Inne - jak na przykład montaż ciepły - warto zlecić profesjonalistom.

Jak przeprowadzić montaż drzwi zewnętrznych krok po kroku? Jak zabezpieczyć się przed utratą gwarancji na produkt? Czym jest montaż ciepły? Sprawdź koniecznie!

Rodzaje drzwi zewnętrznych i montaż w ścianie

Wyróżnić możemy drzwi z tworzywa sztucznego, drewniane oraz metalowe. Drzwi z tworzywa zbudowane są z wielokomorowych profili PVC z wypełnieniem w postaci płyt plastikowych zespolonych z warstwą ocieplającą. Drzwi drewniane z kolei możemy podzielić na

  • płycinowe (drewniana rama wypełniona drewnem o mniejszej grubości lub płytami drewnopodobnymi),
  • płytowe (drewniana rama wypełniona tekturą/ materiałem drewnopochodnym i obita płytą pilśniową z obu stron),
  • z drewna litego (drewniana rama wypełniona deskami o takiej samej grubości).

Natomiast drzwi metalowe składają się z metalowej ramy wypełnionej materiałem termoizolacyjnym i z metalowych płyt osłaniających. Drzwi wykonane z metalu to najczęściej drzwi antywłamaniowe oraz przeciwpożarowe.
Wszystkie te produkty mogą być zarówno dwuskrzydłowe, jak i jednoskrzydłowe. Czasami posiadają też przeszklenia i dekoracje.

Dostosowanie montażu do rodzaju ściany

Aby prawidłowo montować drzwi zewnętrzne, należy zwrócić uwagę także na konstrukcję ścian. Musimy też zadbać o to, by w trakcie montażu nie dopuścić do powstania mostków termicznych. W ścianie jednowarstwowej powinniśmy więc zamontować drzwi w połowie grubości muru, natomiast w ścianie dwuwarstwowej montujemy je na zewnętrznej krawędzi muru tak, aby węgarek utworzony z materiału termoizolacyjnego osłaniał większą część (ok. 2/3) szerokości ościeżnicy. Jeżeli montaż będzie przeprowadzony w ścianach trójwarstwowych, wówczas należy go wykonać w warstwie termoizolacji (warstwie ocieplenia), blisko ściany osłonowej.

drzwi-wejsciowe.jpg

W przypadku, gdy montujemy drzwi antywłamaniowe, to nawet w trójwarstwowych ścianach często kotwi się je bezpośrednio do ściany nośnej.

Drzwi zewnętrzne - co warto wiedzieć przed rozpoczęciem pracy?

Aby prawidłowo przeprowadzić montaż drzwi zewnętrznych, musimy się do tego dokładnie przygotować. Upewnijmy się, że mamy wszystkie niezbędne narzędzia. Przyda się przede wszystkim miarka, poziomica, kątownik, wkręty, kołki rozprężne (dyble), wiertarka, młotek, śrubokręty, a także plastikowe lub drewniane kliny, które pozwolą nam odpowiednio osadzić ościeżnicę. Ważna jest też pianka montażowa niskoprężna, dzięki które prawidłowo uszczelnimy szpary pomiędzy murem a ościeżnicą.

Zanim zaczniemy montować drzwi wejściowe, należy je dokładnie sprawdzić i upewnić się, że towar jest kompletny, a elementy drzwi nie mają uszkodzeń czy zarysowań. Powinniśmy też dokładnie przeczytać instrukcję i przestrzegać jej na każdym etapie montażu. W przeciwnym razie produkt może utracić gwarancję.
Jeżeli jednak nie mamy podstawowej wiedzy potrzebnej do montażu drzwi, warto powierzyć to zadanie specjalistom.

Zasady montażu drzwi zewnętrznych krok po kroku

Pierwszym krokiem jest dokładne sprawdzenie wymiarów otworu, w którym będą osadzone drzwi. Każda strona powinna posiadać określone wymiary (wysokość o 1 do 1,5 cm większa niż analogiczna krawędź zewnętrzna ościeżnicy, szerokość o 2 do 3 cm większa od futryny). Liczby te mogą się różnić w zależności od rodzaju ościeżnicy, dlatego warto sprawdzić zalecane wymiary na stronie producenta.

Otwór pod drzwi powinien być otynkowany, oczyszczony oraz zagruntowany. Prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych może się odbyć tylko wtedy, gdy otwór ten będzie wyrównany i suchy. Jeżeli jednak jest nieotynkowany i nie jest równy, ościeżnicę wraz z drzwiami musimy zabezpieczyć folią polietylenową tuż po osadzeniu. Jeżeli jednak zadbamy o to by krawędzie i luki były gładkie, uprości nam to cały proces montażu ościeżnicy.

Kolejnym etapem będzie osadzenie ościeżnicy w otworze drzwiowym. Zanim jednak do tego dojdzie, zwróćmy szczególną uwagę na rodzaj ściany (czy jest jedno-, dwu-, czy trójwarstwowa). Ościeżnicę unieruchamiamy w ścianie drewnianymi klinami. Następnie musimy sprawdzić dokładne położenie futryny i zachować kąty proste. Użyjmy do tego poziomicy. Położenie możemy regulować poprzez delikatne wbijanie klinów. Na tym etapie sprawdźmy też, czy zawiasy i zamki działają poprawnie, a skrzydła drzwi prawidłowo się otwierają. Co więcej, pamiętajmy także o równej długości na całej przestrzeni oddzielającej skrzydło od ościeżnicy. Jeżeli drzwi odpowiednio funkcjonują, możemy je na tym etapie ściągnąć z zawiasów.

Kolejnym krokiem jest wywiercenie otworów, w których umieszczone zostaną kotwy montażowe. Przez otwory w ościeżnicy musimy nawiercić dziury w ścianie. Teraz trzeba tylko osadzić w nich kotwy i dokręcić odpowiednim kluczem. Kotwy umieszczamy w krawędzi górnej oraz w krawędziach bocznych futryny. W zależności od materiału, z którego wykonana została ściana, długość osadzenia śrub kotwiących wchodzących w mur może wynosić pomiędzy 10 a 20 cm.
Cała konstrukcja powinna być też odpowiednio usztywniona, aby ościeżnica się nie przemieszczała. Istotną rolę odgrywają więc listwy rozporowe umieszczone pomiędzy wewnętrznymi bokami futryny (stojakami ościeżnicy). Pamiętajmy, aby podczas montażu podłożyć pod nie nakładki filcowe lub grubą tekturę. Teraz pozostało tylko zamontować próg skrzydła. Użyjmy więc do tego specjalnego kleju montażowego i zróbmy to zgodnie z dołączoną instrukcją.

Jeżeli usztywniliśmy już konstrukcję, możemy przejść do zabezpieczenia ościeżnicy taśmą malarską i wypełniania przestrzeni między ościeżnicą a murem pianką montażową niskoprężną. Zanim jednak użyjemy pianki, spryskajmy szczelinę wodą. Takie działanie przyczyni się do zwiększenia przyczepności.

Teraz pozostały nam tylko prace wykończeniowe. Drzwi zewnętrzne osadzamy na zawiasach, montujemy klamkę, szyldy, usuwamy nadmiar pianki i pozbywamy się klinów oraz taśmy malarskiej. Praca ta powinna być wykonana dopiero po 24 godzinach, gdy pianka wyschnie. Pamiętajmy, by wypełniać pianką także miejsca, w których znajdowały się drewniane elementy.

Ostatnim etapem będzie sprawdzenie, czy skrzydło odpowiednio funkcjonuje i dokonanie ewentualnych poprawek. Przestrzeń pomiędzy futryną a skrzydłem drzwi nie może być większa niż 0,5 mm. Na tym etapie powinniśmy też uszczelnić drzwi np. uszczelkami obwodowymi z gumy.

Samodzielny montaż drzwi zewnętrznych wymaga podstawowej wiedzy i umiejętności oraz dokładnego zapoznania się z instrukcją. Jeżeli nie wykonywaliśmy takiej pracy wcześniej samodzielnie, warto skonsultować się z fachowcem, który w razie problemu pomoże nam z montażem.

Zastosowanie metody ciepłego montażu

Podczas montażu drzwi wejściowych np. do domu jednorodzinnego, w którym nie mamy wiatrołapu i do wnętrza domu wpada więcej zimnego powietrza, warto zastosować dodatkowe uszczelnienie połączenia.
Obecnie dużą popularnością cieszy się ciepły montaż drzwi wejściowych. Na czym polega? Szczeliny pomiędzy ścianą i ościeżnicą izoluje się z wykorzystaniem specjalnych folii i taśm, których zadaniem jest ochrona przed wiatrem oraz wilgocią i stratami ciepła. Wykorzystując tę metodę, zabezpiecza się też zewnętrzną stronę budynku w punkcie styku ościeżnicy z murem. Technika ta jest jednak bardziej skomplikowana, dlatego warto tę pracę powierzyć fachowcom.

Dodatkowe porady

  • Futryna najczęściej dostarczana jest w częściach. Musimy wówczas połączyć ze sobą tzw. ślepy próg, ramiaki pionowe i ramiaki poziome.
  • Warto zwrócić uwagę na prawidłowy montaż progu. Powinien on być stabilny i szczelny, by nie doszło do wychłodzenia i zawilgocenia we wnętrzu. Najlepiej więc zdecydować się wybór ciepłego progu termicznego. Próg montuje się w uprzednio przygotowanej szczelinie i zabezpiecza dodatkową warstwą izolacji.
  • Prace montażowe powinniśmy wykonywać zgodnie z instrukcją producenta. To sprawi, że nie stracimy gwarancji.
  • Z uwagi na znaczny ciężar skrzydła oraz częstotliwość, z jaką otwieramy i zamykamy drzwi zewnętrzne, musimy szczególnie zadbać o osadzenie ościeżnicy. Powinno ono być mocne i stabilne.
  • Ściana trójwarstwowa, w której drzwi montowane są w linii ocieplenia, wymaga użycia specjalnych kątowników przeznaczonych do montażu drzwi zewnętrznych.
  • Jeżeli wymieniamy drzwi wejściowe w bloku lub w domu prywatnym, możemy: dobrać skrzydło drzwi do istniejących ościeżnic, usunąć ościeżnice i zamontować nową albo też założyć na ościeżnicę nakładki ościeżnicowe (jednak wówczas otwór zrobi się nieco mniejszy).

Podsumowanie

Wymiana drzwi wejściowych lub ich montaż może być nie lada wyzwaniem. Odpowiednie przygotowanie otworu i prawidłowo zainstalowana ościeżnica oraz skrzydło drzwiowe sprawią, że z wnętrza nie będzie uciekać ciepło.
Aby odpowiednio zamontować drzwi zewnętrzne, należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta. To stanowi podstawę ewentualnej gwarancji.
Pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu produktu przed montażem i o przygotowaniu wszystkich niezbędnych do pracy narzędzi.
Dobrym rozwiązaniem, szczególnie w domach bez wiatrołapu, jest tzw. montaż ciepły.
Zwróćmy uwagę także na próg. Prawidłowo zamontowany próg chroni przed zawilgoceniem domu i utratą ciepła.

 

Bądź na bieżąco
Sprawdź także

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Zamów BEZPŁATNY POMIAR
Koszyk