Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
Powrót Blog

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne powinny służyć nam przez wiele lat, dlatego niezwykle ważna jest ich szczelność i niedopuszczanie do destrukcyjnych działań, jakie wywołują zmienne warunki atmosferyczne, w tym promieniowanie UV, deszcz czy mróz. Bardzo istotne jest więc odpowiednie uszczelnienie drzwi. Powinno ono spełniać m.in. funkcję izolacji termicznej i akustycznej. Dobrze dobrane uszczelnienia chronią drzwi przed uszkodzeniami, zapewniają komfort wszystkim domownikom i obniżają nasze rachunki za ogrzewanie.

Jak poradzić sobie z nieszczelnymi drzwiami? Jak uszczelnić drzwi wejściowe, aby zapobiec stratom energii i zapewnić odpowiednią izolację akustyczną? Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem pracy? Sprawdź koniecznie!

Jak rozpoznać nieszczelne drzwi wejściowe?

Kiedy uszczelnić drzwi wejściowe? Zanim wymienimy uszczelki, sprawdźmy rzeczywistą szczelność skrzydła. Zacznijmy więc od zamknięcia i zaryglowania drzwi. Teraz sprawdźmy, czy czujemy przeciąg oraz, czy dźwięk jest stłumiony. Nieprawidłowości mogą być spowodowane błędnym zamocowaniem skrzydła już na etapie montażu lub zużytymi uszczelkami. Upewnijmy się, że drzwi są równo zamocowane, a listwa izolacyjną nie została wypaczona. Takie nierówności często możemy wyregulować przy pomocy zawiasów.

Jeżeli jednak przyczyną nieszczelności okaże się oderwana lub zużyta uszczelka, należy ją wymienić. Pamiętajmy też, że zmiana uszczelki to dobra okazja, by sprawdzić ogólny stan okuć. Kupując produkty uszczelniające, wybierajmy te najlepszej jakości, wykonane z dobrego materiału uszczelniającego.

Natomiast jeżeli w trakcie oględzin stwierdzimy, że uszczelka nie wymaga wymiany, warto ją zabezpieczyć specjalnym środkiem do tworzywa sztucznego, kauczuku czy silikonu, w zależności od tego, z jakiego materiału została ona wykonana.

Jak uszczelnić drzwi? Różne sposoby na uszczelnienie drzwi wejściowych

Regulacja okuć i zwiększenie docisku skrzydła do ościeżnicy - kwestia ta jest kluczowa. Dzięki umiejętnemu ustawieniu zawiasów i złączy możemy m.in. unosić lub opuszczać skrzydło na zawiasach oraz zwiększać docisk do ościeżnicy.

Montaż progu - próg to ważny izolator. Odpowiedni dobór progu pozwala na eliminację mostków termicznych pod drzwiami, ogranicza dostawanie się hałasu i światła z zewnątrz oraz zapewnia spójność i funkcjonalność naszych drzwi wejściowych. Podczas montażu można zdecydować się od razu za wybór ościeżnicy z progiem.

Uszczelki do drzwi - rodzaj uszczelki, jaką zastosujemy, zależy od rodzaju drzwi. Do izolacji drzwi zewnętrznych stosujmy tylko uszczelki do tego przystosowane. Różnią się one od uszczelek przeznaczonych do drzwi wewnętrznych pod wieloma względami. Uszczelki w drzwiach zewnętrznych są niezbędne i spełniają wiele funkcji, od akustycznych, przez termiczne, aż po amortyzujące. Wybierając uszczelki montowane w drzwiach wejściowych, zwracajmy uwagę na materiał, z którego są wykonane.

Świetnie sprawdzą się uszczelki samoprzylepne. Do wysoko osadzonych drzwi z kolei stosuje się uszczelki szczotkowe. Warto wziąć pod uwagę fakt, że jeżeli dobrze dobierzemy uszczelkę, będziemy mieć pewność izolacji termicznej i akustycznej przez długi czas. By dobrze dopasować tego rodzaju produkty do rodzaju drzwi, powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty.


Inne sposoby to:

Ocieplenie zamontowanego wcześniej progu - próg można także ocieplić, co zapewni nam barierę w miejscu przenikania powietrza. Umiejętne ocieplenie progu nie utrudni wejścia do domu, ponieważ wysokość zmieni się tylko minimalnie.

Maty wygłuszające - takie maty tłumią drgania oraz wibracje i są łatwe w montażu, jednak stanowią nieco mniej skuteczny sposób uszczelniania i mają gorsze właściwości izolacyjne.

Tapety akustyczne - używane są najczęściej w biurach, urzędach czy szkołach, po to, by zapewnić lepsze pochłanianie dźwięków. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zamontować taką tapetę na drzwi wejściowe do domu. Mogą być one wykonane z różnego rodzaju materiałów, dzięki czemu z łatwością wpasują się w wiele wnętrz. Właściwości dźwiękochłonne mają także okładziny wykonane z korka.

Tapicerka drzwi - izolować drzwi od warunków zewnętrznych możemy, używając specjalnej tapicerki do drzwi. Tapicerkę wykonują specjalizujący się w takich zadaniach fachowcy. Izolacja ta może mieć różną grubość. Im większa, tym lepszy efekt zarówno pod względem termicznym, jak i akustycznym.

drzwi-do-domu.jpg

Uszczelki do drzwi zewnętrznych a walory estetyczne

Jeżeli martwisz się, że uszczelka wpłynie negatywnie na wygląd i estetykę twoich drzwi, wybierz taką, która będzie miała jak najbardziej zbliżony kolor, do koloru ościeżnicy i skrzydła. Takie uszczelki nie będą przyciągać uwagi, a przez to nie wpłyną negatywnie na wystrój mieszkania czy domu. Obecnie, na rynku dostępne są uszczelki posiadające precyzyjne wykończenia, dlatego po zamocowaniu ich, z pewnością uzyskasz jednolitą powierzchnię.

Pamiętaj też, by dobierać uszczelki tak, aby pasowały do wymiarów drzwi, a także wielkości szpary pomiędzy futryną a skrzydłem. Takie mocowanie sprawi, że unikniesz uszkodzenia i odczepiania uszczelki na skutek jej ciągłego kontaktu z innymi powierzchniami, a w konsekwencji nieestetycznego odstawania. Nie wybieraj też zbyt wąskich uszczelek, ponieważ mogą nie pokrywać w całości miejsc, przez które przedostaje się chłód i dźwięk.

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne... czyli uszczelnianie drzwi krok po kroku

Wymiana uszczelki może zostać przeprowadzona samodzielnie. Zacznijmy więc od usunięcia starych materiałów uszczelniających drzwi zewnętrzne. Jeżeli ich ściąganie jest utrudnione, możemy lekko i delikatnie podważyć je ostrzem. Kolejnym krokiem przed zastosowaniem uszczelki będzie oczyszczenie ościeżnic z pozostałości kleju, dokładne umycie pionowych i poziomych płaszczyzn oraz usunięcie innych zanieczyszczeń, a także odtłuszczenie miejsc, w których będziemy montować nowe uszczelnienia.

Wybraną uszczelkę należy przyciąć pod kątem 45 stopni, po to, by perfekcyjnie dopasować ją do naszych drzwi. Teraz wystarczy tylko odkleić pasek z kleju i zamontować uszczelkę na wybranej powierzchni, pamiętając, by nie rozciągać jej zbyt mocno.

Przed montażem wszelkiego rodzaju uszczelnień, upewnijmy się, że panująca temperatura jest zgodna z zaleceniami producenta, ponieważ niektóre kleje nie są odporne na mrozy, dlatego o uszczelnienia warto zadbać jeszcze jesienią lub poczekać na cieplejsze dni.

Dlaczego warto uszczelnić drzwi?

Wiemy już jak uszczelnić drzwi. Dlaczego jednak tak ważne jest dbanie o prawidłowe uszczelnienie drzwi zewnętrznych? Przede wszystkim dlatego, że nieszczelne drzwi nie spełniają swoich podstawowych zadań.

Uszczelnianie drzwi zabezpiecza nasz dom przed utratą ciepła, obniża nasze rachunki za zużytą energię przeznaczoną do ogrzewania pomieszczeń, a także tłumi hałasy dochodzące z zewnątrz i zapobiega uszkodzeniom elementów. To zapewnia nam komfort w czasie wykonywania codziennych czynności, oglądania telewizji czy podczas snu. Dobra uszczelka chroni także przed przedostawaniem się do wnętrza nieprzyjemnych zapachów.

Podsumowanie

Podstawą szczelności drzwi wejściowych jest ich prawidłowy montaż i odpowiednie uszczelnienie. Dbajmy o regularne sprawdzanie stanu naszych drzwi wejściowych, okien oraz skrzydeł balkonowych

Pamiętajmy, że izolacja termiczna wnętrza uzależniona jest od kilku czynników, w tym również od grubości i jakości użytego do ocieplania budynku styropianu. Eliminujmy też powstające mostki termiczne wokół drzwi wejściowych i balkonowych.

Na nasze drzwi ciągle działają niskie i wysokie temperatury, dlatego warto co jakiś czas sprawdzać zastosowane uszczelnienia. Odpowiednia izolacja skrzydła uchroni nasz dom czy mieszkanie przed przedostaniem się do wnętrza wilgoci, zimnego powietrza, dźwięku i wielu innych niesprzyjających czynników.

Bądź na bieżąco
Sprawdź także

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Zamów BEZPŁATNY POMIAR
Koszyk